Experiment prokázal, že lidé sny potřebují. Vědci však stále neví proč


Lidé se bez snů neobejdou

Vědci se nejsou schopni shodnout, jaký mají sny význam. K nejrozšířenějším teoriím patří tyto:

  • slouží k “vyčištění” hlavy,
  • udržují člověka v ozdravném spánku,
  • psychika se vyrovnává s nezpracovanými bloky.

Jisté však je, že každý člověk si potřebuje “odsnít” svoji dávku snů. Potvrdil to americký výzkumník William C. Dement v roce 1960. Účastníky experimentu vzbudil vždy ve chvíli, kdy dosáhli spánkové fáze REM, ve které se zdají sny.

Člověk ji prožívá asi 4krát za noc. Další noci byla fáze REM mnohem častější a výzkumník budil účastníky každou chvíli. Nakonec musel experiment přerušit, protože pokusné osoby do REM spánku upadaly ihned po usnutí. Tělo si žádalo své sny a potřebovalo doplnit deficit z předchozích nocí.

Staňte se pánem svých snů

Ve snech se na snícího valí události a on na ně jen reaguje. Když však sníte takzvaný lucidní sen, uvědomujete si, že spíte. A vlastní vůlí můžete ovlivňovat snové události.

Pokud se toho bojíte, můžete si dát příkaz okamžitě se probudit. Je to však škoda. Využijte toho, že je ve snech všechno možné a nechte si splnit své tajné fantazie.

Jak si navodit lucidní sen:

1. Zkuste se ve snu podívat na hodinky.

2. Vzhlédněte a zase se opět podívejte na hodinky.

3. Pokud ukazují odlišný čas než před chvílí, víte, že sníte.

4. Nyní můžete začít sen řídit.

Sny pracují s realitou

Sny možná existují proto, aby se lidé dobře vyspali. Možná se vám už stalo, že na vás volala nějaká osoba ve snu a až po chvíli jste zjistili, že se vás partner snaží probudit. Abyste mohli spát dál, sen jednoduše vnější oslovení přirozeně zakomponoval sám do sebe.

Pokud se budete v noci potit pod moc teplou přikrývkou, může se vám zdát nepříjemný sen o poušti. Naopak když deku odkopete, děj se může náhle přenést na polární kruh.

Dobrá matrace je základní podmínkou hezkých snů

Pokud máte nevhodnou matraci, ráno vás bolí celé tělo. Aby vás bolest v noci nerušila, je velmi pravděpodobné, že ji psychika transformuje do ošklivého snu. Pokud budete mít správnou matraci, můžete se těmto můrám vyhnout. S výběrem té nejvhodnější vám pomůže konfigurátor.

Máme pro vás tipy na další zajímavé články: