Co nesmí chybět v dětském pokoji školáka?

Vaše miminko nenávratně vyrostlo a k hračkám v jeho pokoji přibudou první sešity a učebnice. Buďte připraveni a na výbavě pokojíčku pro prvňáčka si dejte záležet! Školní začátky usnadníte sobě i dítěti.

Pro výbornou koncentraci!

  • Barvy a motivy

Oživili jste dětem pokoj zajímavou malbou nebo samolepkou na zeď? Takový Bradavický hrad z Harryho Pottera je jistě fascinující, ale dali jste si pozor na vhodné umístění kresby? Postavit proti němu psací stůl není šťastné. Obraz bude děti rozptylovat a nebudou se soustředit na psaní domácích úkolů, ani na opakování učiva.

Jestli se chystáte čerstvě vymalovat, dejte si pozor na rozmanitost barev. Kombinujte maximálně dvě! Více barev odvádí pozornost malého školáka také. Volte pastelové a spíše tlumené odstíny. S pokojem vymalovaným na bílo se více odvažte v dekoracích a doplňky pořiďte v sytých barvách.

Nejvhodnější barvy jsou kombinace zelené s modrou. Zelená v nás probouzí aktivitu a tvořivost, zatímco modrá uklidňuje. Chápeme, že u malých holčiček s nimi asi nezabodujete, ale určitě se vyhněte sytě červené nebo oranžové. Zkuste se s nimi dohodnout třeba na světlejších odstínech fialové.

Vězte, že každá větší změna dětského pokoje, což vymalování nebo obrázek na zdi určitě je, potěší a motivuje děti k dosažení lepších výsledků.

  • Umístění nábytku

Pozornost malého školáka zásadně ovlivňuje také nesprávné rozmístění nábytku. Dbejte na to, aby se dětský pokoj se nestal odkladištěm starého nábytku!

Chaotické rozmístěný nábytku vyvolává neklid a nesoustředěnost. Stůl postavte k oknu kvůli světlu, ale zároveň dítě neusazujte zády do otevřeného prostoru. Naopak natočení ke zdi podporuje stav klidu a soustředění.

 pokoj_skolak

Pro zdraví dítěte!

  • Světlo

Stůl u okna zajistí potřebné světlo, ale na domácí úkoly si někdy školák najde čas až večer a denní světlo mu již neposlouží. Lampičku na stůl nevybírejte jen podle vzhledu! Pamatujte, že je musí být alespoň 60W a zhruba 50cm vysoká, barevné spektrum v nejvěrnější podobě denního světla.

Soustřeďte se i na to, kam dopadá světlo lampičky. U leváka musí dopadat na pravou stranu, u praváka na levou.

  • Postel

Výkon vašeho prvňáčka zásadně ovlivňuje i kvalita. Proležená či nekomfortní matrace neposkytne dvakrát velké pohodlí a klidný spánek. Dítě se může v noci často probouzet nebo převalovat ze strany na stranu kvůli nepohodlné poloze.

Za nesoustředěnost, brzkou únavu a špatné výsledky můžete tedy částečně vinit současnou matraci, na kterou dítě každý večer ulehá. Nevyspané dítě ztrácí během vyučovací hodiny pozornost a učení se pro něj stává obtížnější!

Nepřehlížejte důležitost a význam kvalitní dětské matrace. Dopřejte dítěti kvalitní spánek a ono vás za odměnu jistě potěší skvělými výsledky ve škole. :-)

Více zajímavých článků si můžete přečíst tady: