Bolest zad: řešte příčiny, ne následkyJe jedno, zda vás bolí bederní, krční nebo hrudní páteř. U zrodu téměř každé bolesti zad totiž většinou stojí nedostatek pohybu a špatný životní styl. Pokud se neodhodláte ke změně, bolesti vás budou trápit pořád.

1. Pravidelně cvičte

Nemusíte každý den běhat maraton ani trávit hodiny v posilovně. Úplně postačí, když den zahájíte protažením celého těla a během dne pár cviků několikrát zopakujete. Pokud si navíc alespoň jednou týdně zajdete na jógu či pilates, rovnoměrně protáhnete všechny zádové svaly a předejdete bolestem.

2. Dbejte na správné sezení u počítače

Bolesti zad trápí 60-90 % dospělé populace ve vyspělých zemích, a to zejména kvůli sedavému zaměstnání. S ním je totiž úzce spojený nedostatek pohybu a špatná ergonomie při práci s počítačem. Základem je monitor ve výšce očí, lokty v pravém úhlu a kvalitní židle.

3. Nenoste těžké věci

Tento bod se týká především kabelek, které ženy nosí na jednom rameni a které jsou zejména v kombinaci s plochými botami časovanou bombou. Při nošení těžkých břemen dochází k jednostranné zátěži, na kterou tělo reaguje právě bolestí.

Těžkou kabelku proto nahraďte batohem (dají se sehnat hezké, které se hodí do města) a ploché boty obuví se stélkou, která nabízí oporu klenbě nohy.

4. Nestresujte se

Je málo známým faktem, že bolest zad často způsobuje stres. Toho je těžké se zcela zbavit, zkuste ale spojit příjemné s užitečným. Zajděte si alespoň jednou měsíčně na masáž, kde nebudete myslet na všední starosti a zároveň vás šikovné ruce maséra zbaví všech bloků. Ale pozor - masáž nenahradí pravidelný pohyb.

5. Pořiďte si kvalitní matraci

Spánkem trávíte třetinu dne, proto nepodceňte důležitost kvalitní matrace. Neměla by být příliš tvrdá ani měkká a měla by umět rovnoměrně rozložit vaši váhu. Jen tak vaší páteři poskytne dostatečnou oporu.

S výběrem správné matrace vám pomůže konfigurátor Dr. Sleepa. Zadejte do aplikace základní údaje a získáte tipy na matrace, ze kterých ráno 100% nebudete vstávat rozlámaní.
Co všechno může váš spánek ještě ovlivnit se dočtěte tady: