Alergie na roztoče

Alergie je jedním z nepříjemných společníků od časného jara až do podzimu. Každého druhého Čecha však dokáže potrápit celoročně. Mezi alergie, která umí znepříjemnit život alergikům celoročně patří i alergie na prachové roztoče, která postihuje 5 až 30 % populace ve vyspělých civilizovaných zemí světa.

Před 100 lety, v roce 1921 bylo zjištěno, že většina astmatiků má pozitivní kožní test s výtažkem z bytového prachu. Dalších 43 let trvalo, než se za rozhodující složku bytového prachu určili roztoči. Dnes již víme, že roztoči bytového prachu jsou jeden z rozhodujících spouštěčů a vyvolávače astmatu a chronické rýmy. Roztoče najdete běžně v domácnosti. Jde o mikroskopické členovce z třídy pavoukovců. Obývají koberce, peřiny, polštáře, matrace, ale i závěsy a textilie, které se často neperou, či jinak nečistí. Živí se odpadnutými lidskými epiteliálními buňkami - šupinkami kůže, proto je největší množství se nachází právě v matracích, peřinách a polštářích. Alergii nezpůsobují roztoči, ale jejich alergeny. Nejvýznamnější roztočové alergeny se nacházejí ve výkalech roztočů, které se následně dostávají do ovzduší. Alergeny roztočů v podobě drobných mikropeliet z výkalů se chovají jako typické vzdušné alergeny, snadno se zvíří a vznášejí ve vzduchu. Vdechujeme je v podobě nejjemnějších prachových částic. Projevy alergie na roztoče jsou nejsilnější zejména ráno po probuzení, ale mohou potrápit alergika i během celé noci. Nejvážnější projevy alergie vrcholí na podzim a v zimě, kdy jsou domácnosti přetápěné a málo větrané.

Nejčastější příznaky alergie

Mezi nejčastější příznaky alergie na roztoče patří podobně jako při senné rýmě svědění a pálení očí, vodnatá rýma, vyrážky, ale i dušnost. Od těchto příznaků vám nejlépe pomohou léky proti alergii - antihistaminika. Alergii na roztoče třeba brát vážně, neléčená může přejít až do astmatu, dokonce se může podílet na vývoji atopického ekzému. V případě astmatu se pak musí postupovat podle platných léčebných postupů pro léčbu astmatu, při atopické dermatitidě je nutná spolupráce pacienta, dermatologa a alergologa. V poslední době se do popředí dostává i alergenová imunoterapie. Funguje na principu očkování, kdy se pacientovi podává injekčně postupně vyšší a vyšší množství alergenu v pravidelných dávkách. Tímto se zvyšuje množství protilátek na alergen v jeho těle a přecitlivělost na něj mizí. Tělo si tak na alergen v horizontu několika měsíců dokáže zvyknout a pacient se nemusí trápit rizikem vzniku dalších komplikací jako je astma či zánětlivá onemocnění sliznic a dýchacích cest. Jednou ze základních podmínek úspěšné alergenové imunoterapie je časné zahájení její léčby. Důsledná léčba alergie na roztoče kombinací specifické alergenové imunoterapie, kontinuální protialergické a protiastmaticky léčbě se ukázala jako nejprospěšnější na stabilizaci alergického onemocnění.

Zbavit se roztočů zcela je nereálné. Můžete si však pomoci pravidelným otíráním prachu, vysáváním vysavači, které zachycují roztoče a jejich výkaly a dodržováním účinných opatření, které uvádíme níže.

alergia_na_roztoce

Desatero důležitých rad na eradikaci roztočů:

  1. Udržujte vlhkost vzduchu v místnostech, v nichž spíte pod 50 %, snižte teplotu ovzduší (v ložnici je optimum 18 ° C).
  2. Pravidelně větrejte místnost, ve které spíte, polštáře i peřiny. V zimě nechte vymrznout povlečení na mrazu a v létě vyhřát na slunci.
  3. Vyměňujte matrace alespoň jednou za 5 - 10 let.
  4. Kupte protialergické povlečení, přes které roztočové alergeny neprocházejí. Za nejoptimálnější se považují syntetické peřiny a polštáře, používejte chrániče matrace.
  5. Ložní prádlo, peřiny, polštáře pravidelně perte při teplotě vyšší než 60 ° C.
  6. Odstraňte z ložnice všechny zbytečné textilie (závěsy, záclony a plyšové hračky) které mohou být domovem roztočů.
  7. Vyměňte koberce za vhodnější podlahové krytiny jako jsou parkety, dlažba nebo linoleum.
  8. Omezte množství čalouněného nábytku, upřednostněte koupi kožených sedaček.
  9. Aromatizujte si prostor esenciálními oleji s příznivými účinky na dýchací cesty - eukalyptový olej, smrkový a borovicový esenciální olej.
  10. Přenechte vysávání na členy rodiny, kteří nejsou přecitlivělí na roztoče.

Jen dodržováním všech opatření lze dosáhnout efektivně snížení množství roztočových alergenů.