4 tipy, které vám pomohou usnout i během dne!

Měli jste noční směnu nebo jste protancovali celou noc? A potřebovali byste se během dne aspoň chvíli dospat? Většině z nás po probdělé noci nedělá sebemenší problém usnout, navzdory slunečním paprskům v obličeji. Co ale dělat ve chvíli, kdy jste přetažení a nedaří se vám usnout? Jak se rychle ocitnout v říši snů? Čtěte dál!

Tip č. 1: Páska na oči

Jedna z hlavních překážek spánku ve dne je světlo. Pro navození absolutní tmy vyzkoušejte látkovou pásku na oči, která vás před zářením ochrání.

Tato šikovná, malá a nenáročná spací pomůcka je také úžasnou společnicí na dlouhé cestování. Maska na oči vás ochrání před světly protijedoucích aut nebo před pouličním osvětlením, takže její přítomnost zajisté oceníte i při dlouhé cestě na dovolenou.

Pásku využijete i během letních dnů, kdy toužíte nerušeně spát co nejdéle (pokud situace a děti dovolí 😊) a nemáte žaluzie či bytelné závěsy. Probuzení slunečními paprsky je sice krásné, ale mnohdy nežádoucí.

Páska na oči ale nevyhovuje každému. Někomu může být velmi nepříjemné mít něco na obličeji, v někom dokonce vyvolává pocit ohrožení, protože nemá prostor kolem sebe pod kontrolou. Nezoufejte, možná vám pomůže následující trik!

Tip č. 2: Technika počítání

Nemáme na mysli metodu počítání oveček. :-) Vyzkoušejte techniku "4-7-8". Jedná se o relaxační dechové cvičení, jehož základem je počítání.

Jak na to? Nadechujte se nosem 4 vteřiny. Zadržte dech na 7 vteřin a pomalu vydechujte 8 vteřin.

Délkou jednotlivých intervalů zpomalíte srdeční tep a uklidníte mysl. Pomůže vám i s uklidněním po probuzení z nočních běsů a opětovným usnutím. Tato forma dechu vás uklidní i v jiných stresujících situacích (například před závěrečnou zkouškou).

Tip č. 3: Meditování

Výborný základ pro rychlejší usínání získáte navozením naprostého uvolnění, ztišením veškerých myšlenek a uvedením těla do klidové a příjemné polohy.

K uchopení a vyhoštění hlasitých myšlenek použijte jakoukoliv meditační řízenou nahrávku, některým postačí i pouhá relaxační melodie, například šumění listí nebo jemné tóny zvonkohry.

Při hlubokém uvolnění mysli se velmi často stává, že se z uvolněného stavu lehce přehoupnete do říše snů.

Skvělým pomocníkem jsou i esenciální oleje, které můžete použít prostřednictvím aroma difúzeru anebo stačí 2-3 kapky vmasírovat do oblasti spánků.

Ideální vůně pro usínání je levandule, meduňka či heřmánek. Problémy s usínáním vám pomůže odstranit i santalové dřevo nebo jalovec.

Tip č. 4: Medikamenty

Můžete si vybrat. Existuje klasicky přirozená či chemická cesta pro pomoc s nespavostí.

Samozřejmě vám doporučujeme zvolit přírodní cestu. Ta vám dokáže z dlouhodobého hlediska velmi šetrně a účinně pomoci s klidným a zdravým usínáním. Patří sem například bylinné čaje nebo různé bylinné směsi pro vnitřní užití.

Zároveň ale naprosto chápeme výjimečné užití silných léků s okamžitým efektem. Dávejte si ale opravdu pozor, abyste po nich sáhli jen v opravdové nouzi! V opačném případě zbytečně zatížíte organismus a zahráváte si se závislostí. Účinek léků by byl navíc stále méně a méně účinný. Tělo by začalo účinky ignorovat, což by vás mohlo přivádět na nebezpečné zvyšování dávkování léku.