Dáváte si šlofíky jako da Vinci nebo si pospíte jako Jennifer Lopez? Poznejte spánkové zvyky celebrit


Nikola Tesla, vynálezce a konstruktér elektrických strojů, prý spal jen 2 hodiny denně. Dnes už se ho nezeptáme, ale například podnikatel a kandidát na amerického prezidenta Donald Trump tvrdí, že mu stačí 3-4 hodiny spánku.

To Barrack Obama, současný americký prezident, denně spí 6 hodin. Stačí se ale podívat, jak vypadal před nástupem do Bílého domu a jak unaveně vypadá dnes. Odborníci totiž tvrdí, že minimum je 7 hodin spánku denně. Jejich radami se řídí například Bill Gates, který dodržuje budíček právě po 7 hodinách.

Dámy si raději přispí. Pro krásu


Opačný přístup ke spánku mají herečky, zpěvačky a modelky. Jennifer Lopez trvá na minimálně 8 hodinách spánku denně, protože dlouhý a kvalitní spánek považuje za svůj recept na krásu.

Co je to ale oproti zpěvačce Mariah Carey. Denně prospí alespoň 15 hodin, jinak by údajně nezpívala tak, jak zpívá. V její ložnici navíc nesmí chybět zvlhčovač vzduchu.

Da Vinci s Churchillem spali trochu jako kočky


Spánkové metody slavných jsou ale ještě mnohem zajímavější. Například všeuměl Leonardo da Vinci si každé 4 hodiny zdřímnul na 20 až 30 minut. Za den tak naspal maximálně 3 hodiny. Možná se vám to zdá nemožné, ale odborník na spánek Claudio Stampi tvrdí opak: “Spánkový režim podobný tomu kočičímu lidé zvládnou, ale jen po omezenou dobu maximálně 2 měsíců.

Winston Churchill zvolil jinou taktiku - v noci spal 4,5 hodiny a po obědě si dopřál ještě siestu o délce 1,5 hodiny. Obě spánkové techniky mají i svá oficiální jména. Da Vinci téměř praktikoval později popsanou metodu polyfázového spánku Dymaxion, při které si každých 6 hodin zdřímnete na 30 minut. Churchillův spánkový režim zase připomíná Everymanovu metodu. Při ní se v noci prospíte až 3 hodiny a během dne si pak dopřejete tři 20minutové šlofíky.

Se spánkem raději neexperimentujte


Lékaři podobné spánkové experimenty neradi vidí. Mozek potřebuje spánek pro regeneraci a uložení získaných informací do dlouhodobé paměti. Bez spánku je také člověk podrážděný a prokazatelně hůře se soustředí.

Raději si proto najděte svou optimální délku spánku v rozmezí doporučovaných 7-9 hodin denně. Nezapomeňte také, že pro kvalitní spánek je důležitá matrace. S jejím výběrem vám pomůže náš konfigurátor matrací.



Spánek je důležitý pro naše zdraví. Přečtěte si o spaní i další články: