Na hmotnosti záleží, aneb vybíráme vhodnou matraci


Vyšší hmotnost člověka pochopitelně znamená také vyšší tlak na matraci. Na tuto skutečnost bychom při výběru nové matrace rozhodně neměli zapomínat. Pokud dáváme přednost levnějším a zpravidla také měkčím matracím, můžeme se s nimi za krátký čas rozloučit. Během několika měsíců se totiž taková matrace stane ortopedicky nevhodnou a v tomto důsledku také nepoužitelnou. Prohlubeň, ve které každý večer usínáme, totiž deformuje naši páteř a způsobuje celou řadu bolestivých abnormalit. Výška a hmotnost by tak měly být primárními parametry, na jejichž základě bychom měli mít o výběru matrace alespoň přibližné představy.

Vyšší tělesná hmotnost a problémy s ní spojené

Lidé s vyšší hmotností nebo lidé trpící obezitou trápí zpravidla celá škála dalších souvisejících zdravotních potíží. Ve většině případů se jedná o bolesti zad, krční páteře nebo potíže s dýcháním. Tyto problémy může výběr vhodné matrace velkou měrou ovlivnit. Matrace vyrobené z moderních materiálů udržují páteř i hlavu v doporučené poloze, zabraňují deformaci páteře a minimalizují tak vznik bolesti, případně bolest úplně odstraňují. Vhodně zvolená matrace včetně anatomicky tvarovaného polštáře dokonce může odstranit nepříjemné chrápání a další spánkové neduhy.

Jak je to s výškou a váhou?

Šířka matrace pro jednoho dospělého nocležníka by měla činit alespoň 90 centimetrů. Její výška by měla o 10 – 20 centimetrů převyšovat samotnou výšku člověka. Co se váhy týče, lidé s vyšší hmotností by měli sáhnout po matracích s vyššími stupni tvrdosti. Tvrdost matrace by se měla kromě hmotnosti člověka odvíjet také od polohy, ve které se naše tělo během noci nejčastěji nalézá. Spíme-li na boku, je na místě poohlédnout se po matraci měkčí. Pokud se nám lépe spí na zádech, či břichu, je vhodné vybírat matraci vyššího stupně tvrdosti.

Zajímavost na závěr: Ve společnosti stále převládá názor, že tvrdší matrace znamená automaticky vyšší mechanickou životnost. Ve skutečnosti však mechanická životnost matrace nezávisí na její tvrdosti, ale materiálech, ze kterých je vyrobena její výplň. Pokud se setkáte s informací týkající se záruky, která činí 20 a více let, s největší pravděpodobností se bude jednat o laciný marketingový trik. Z hygienického hlediska se totiž životnost matrace pohybuje kolem 5 – 7 let.Mohlo by Vás zajímat