Se spánkem to nepřehánějte, jeho nadbytek vám může uškodit

Dopřejte si dostatek spánku, ale ne více

Myslíte si, že spánek je lék na všechno a čím více budete spát, tím spokojenější bude vaše tělo? Není to pravda. Vědci na Univerzitě v Cambridge vedli deset let trvající výzkum, ve kterém sledovali spánkové návyky deseti tisíc účastníků. Hledali souvislost mezi délkou jejich spánku a různými onemocněními. A na co přišli?

  • 300 z účastníků mělo během výzkumu mozkovou mrtvici
  • tito lidé v průměru spali mnohem déle než ostatní
  • podle výsledků studie je při delším než osmihodinovém spánku dvakrát vyšší riziko mrtvice než při pravidelném spánku trvajícím 6-8 hodin

Lékaři si nejsou úplně jisti, proč tomu tak je. Spánek je totiž po vědecké stránce stále docela tajemný. Čísla ovšem mluví jasně, náš mozek si dlouhé vyspávání nepřeje.

Nadbytek spánku se projevuje stejně, jako jeho nedostatek. Mezi příznaky patří malátnost, deprese, výkyvy nálad a celkově horší reakční doba na podněty. Přemíra spánku také zvyšuje riziko obezity či vzniku cukrovky. Příliš mnoho spánku může zvýšit hladinu cukru v krvi, a tak zvýšit riziko diabetu 2. typu.

nadbytek_spanku 

Místo prospaného dopoledne vyzkoušejte odpoledního šlofíka

Dopřáváte si někdy celý den v posteli? Snažíte se tak dospat to, co jste přes týden nestihli? A necítíte se pak náhodou ještě unavenější než předtím? Zkuste efektivnější způsob získání energie! Zdřímněte si jen na pár minut v odpoledních hodinách!

  • 15 minut vás rychle nabije energií
  • 60 minut vám pomůže s učením
  • 90 minut prospěje vašemu mozku, protože proběhne celý spánkový cyklus

Neztrácejte čas spánkem, který vaše tělo nepotřebuje! Najděte si místo toho raději novou zálibu.

 

Přečtěte si další články o zdravém spánku:

Jaký vliv má světlo na usínání?

Spíte nadvakrát nebo přerušovaně? Možná to není špatně

Vše, co potřebujete vědět o nespavosti neboli insomnii