Špatný spánek může být varovným příznakem deprese!


Jaké jsou příznaky a další svízelnosti této nemoci? Léčba deprese může být náročná a zdlouhavá! Na ošidné otázky týkající se deprese vám přinášíme odpovědi.

Ne vždy hýříme skvělou náladou. Je to naprosto přirozený stav, a proto si nepleťte běžnou "depku" s depresí. Deprese jsou dlouhodobějšího charakteru a jejich příčina nemusí být vždy zřejmá.

Příznaky:

  • Patologický smutek

Extrémní pocity beznaděje, prázdnoty či úzkosti bývají bohužel v některých případech doprovázeny nebezpečnou a nejednou myšlenkou na skoncování se životem.

  • Změna tělesné hmotnosti

Deprese často provází nechutenství. Zřídka se ale můžeme setkat i s opačným případem. Neřízený nadměrný úbytek či příbytek na váze během krátkého časového úseku signalizuje vážnou změnu psychického či fyzického zdravotního stavu člověka.

  • Nespavost

Problém se spánkem je velmi závažným a nebezpečným příznakem deprese. Nekvalitní spánek či nespavost může za rychlou ztrátu energie a neschopnost se soustředit. Pracovní a jiné povinnosti začínají být neúnosné a deprese se prohlubuje.

Stejně jako u změny tělesné hmotnosti se pacienti potýkají i s opačným problémem. Někteří totiž trpí atypickou nadměrnou (tzv. zimní) spavostí. Efekt je bohužel podobný jako u probdělé noci.

Léčba

Depresivní období, které přesahuje dobu 2 týdnů, vyžaduje bez odkladu návštěvu u psychiatra. S lehčí formou deprese si umí poradit předepsaná antidepresiva a urychlí délku léčby. Vše závisí na závažnosti onemocnění a na individuální léčbě.

Při potížích se spánkem se snažte zabojovat. Kvalitní spánek totiž zmírní příznaky deprese. "Pohlaďte" svou bolavou dušičku pomocí několika triků:

1) Sežeňte si relaxační hudbu.

2) Naučte se dechové cvičení a meditaci.

3) Najděte si činnost, která vás bude bavit a při které utišíte negativní myšlenky.

4) Vyhýbejte se alkoholu a kofeinu!

Přejeme vám mnoho sluníčkových dní a šťastných úsměvů na tváři!

Více zajímavých článků si můžete přečíst tady: