Novinky

Matrace

Než se dostaneme k samotnému výběru a konfiguraci té nejvhodnější matrace právě pro Vás, pojďme si nejdříve povědět něco málo o tom, jaké druhy matrací dnes vlastně můžeme pořídit.

Existuje celá řada kritérií, podle kterých můžeme matrace dělit, avšak jejich základní vlastnosti vycházejí především z použité technologie. Bude se Vám tedy více zamlouvat pěnová, gelová nebo taštičková matrace?

Pěnové matrace

V současnosti nejrozšířenější a nejoblíbenější druh matrací, dále se ještě dělí podle použitého typu pěny – polyuretanové (Flexifoam®), líné, studené nebo bio pěny. Matrace z kompaktní pěny Flexifoam®, nástupce zastaralého molitanu, nabízí dlouhou životnost, dobrou prodyšnost, skvělou elasticitu a tvarovou stálost. Studená pěna oproti tomu nabízí poněkud lepší vlastnosti, především co se elastických vlastností, tvarové stálosti a komfortu týče, díky větším pórům poskytují také velice dobrou prodyšnost. Matrace s línou (viskoelastickou) pěnou nabízejí oproti předchozím především výbornou tvarovou paměť, protože optimalizují svoji tuhost podle míry absorbovaného tepla a zaručují tak skvělé ortopedické vlastnosti. Využití přírodních olejů namísto ropy jako základní suroviny dodává matracím z bio pěny specifické vlastnosti – násobí elasticitu, snižuje tlakovou deformaci a zvyšuje odrazovou pružnost. Navíc jsou ekologicky šetrné a přinesou více přírody do každé ložnice.

Taštičkové matrace

Svůj název si taštičkové matrace získaly díky použití taškových pružin ve svém jádru, které zaručují ideální kopírovatelnost, oporu páteře a vysokou prodyšnost. Jednotlivé pružiny uloženy v textilních sáčcích, a protože postrádají pevné spojení se sousedními, nabízejí lepší ortopedické vlastnosti než běžná pružinová matrace. Protože dobře velmi dobře dýchají, jsou vhodné pro použití ve vlhčím prostředí a mají dlouhou životnost. Ideální je jejich uložení na pevný základ, nejlépe na laťkové rošty, které podpoří jejich vlastnosti – příjemné rozložení hmotnosti, individuální oporu jednotlivých částí těla díky anatomickým zónám a uvolnění zádového svalstva během spánku.

Gelové matrace

Tento typ matrací přidává řadu nových vlastností, které mají pozitivní vliv na zdravý spánek. Vytvarují se přesně podle jednotlivých částí těla a udržují je odlehčené, takže nenarušují krevní oběh v průběhu spánku a zamezují přeležení. Přitom jsou vhodné pro široký rozsah hmotností a uchovávají si svůj tvar – neměknou ani netvrdnou. Díky skvělé tepelné vodivosti odvádí přebytek tepla, čímž omezují pocení, naopak v případě chladu teplo kumulují a pomáhají zamezit pocitu studených nohou a rukou. Gelové segmenty zároveň plní masážní funkci a nabízí skvělé hygienické vlastnosti, čistotu a zdravotní nezávadnost.

Jak se pozná kvalitní matrace?

Dnes můžeme za velice příjemné ceny koupit skutečně kvalitní matrace. Takové matrace musí být schopné poskytnout zdravý a komfortní spánek, což zaručí především neodmyslitelné ortopedické vlastnosti. Toho nelze dosáhnout bez pečlivého zkoumání a vývoje – i proto byl vyvinut přístroj ERGOCHECK®. Matrace, které projdou kontrolou tímto přístrojem, jsou testovány na zatížení jednotlivých částí lidského těla, protitlak polyuretanových pěn nebo systému pružin. Výrobce má pak podle výsledků možnost optimalizovat jejich vlastnosti, aby přesně vyhovovaly cílové skupině zákazníků. Test na válcovacím přístroji nakonec prověří skutečnou životnost matrace, od které se odvíjí i záruka. Proto si vybírejte jen testované matrace, které splňují přísné standardy.

Jak prodloužit životnost matrace?

Pokud se o svou matraci budete dobře starat, může vám vydržet opravdu dlouhou dobu. Prvním aspektem, na který byste se měli zaměřit, je uložení matrace. Ideální volbou je lamelový rošt, který podporuje prodyšnost, životnost i ortopedické vlastnosti. Laťkový rošt je skvělý pro prodyšnost, matraci však už chrání spíš méně. Uložení na pevnou desku se dnes už spíše nedoporučuje, a to nejen z hlediska špatné podpory vlastností matrace.

Dalším faktorem je samozřejmě použití chrániče matrace, který k těm dražším produktům bývá dodáván zdarma. Bývá vyrobený z vysoce absorpčního materiálu, takže zachycuje velkou část tělních tekutin a brání rozmnožování roztočů. Důležitá je také jeho jednoduchá údržba, především snadná pratelnost, která se stará o hygieničnost použití. Zároveň však chránič nesmí být natolik silný, aby bránil a omezoval některé vlastnosti matrace, jako např. masážní profilaci.Mohlo by Vás zajímat